Republika Slovenija daje državljanom pravico, da javne zadeve urejajo tudi na lokalni ravni. Osnovne enote lokalne samouprave so občine. V Sloveniji javne zadeve ureja 212 občin, 11 od teh pa ima status mestne občine. V mestnih občinah živi tretjina vsega prebivalstva na ozemlju Republike Slovenije.
Dijaki naše šole so v obliki seminarskega dela raziskali gospodarske, kulturne in družbene značilnosti občin, v katerih živijo.
Od 1. maja 2004, ko je Slovenija vstopila v Evropsko unijo (EU), ima pomembno vlogo pri razvoju občinskih lokalnih skupnosti tudi evropska kohezijska politika.
Z namenom zmanjšanja neenakosti med državami članicami EU manj razvite članice prejemajo sredstva iz Kohezijskega sklada z namenom vzpodbujanja trajnega razvoja in za reševanje gospodarskih in socialnih problemov posameznih držav.
občinam namenja sredstva za projekte na področju okolja in prometne infrastrukture. S slednjo je povezan tudi projekt Četrtne skupnosti Šmarna gora v Mestni občini Ljubljana, v kateri biva dijak. S pomočjo sredstev iz Kohezijskega sklada bo četrtna skupnost do konca leta 2021 zgradila kanalizacijo in v naslednjih dveh letih uredila prometno infrastrukturo.
Literatura:
- Lokalna samouprava, Gov.si, https://www.gov.si/podrocja/drzava-in-druzba/lokalna-samouprava-in-regionalni-razvoj/lokalna-samouprava/ (junij 2021)
- Vanja Brkić, Prenova ceste bo počakala na kanalizacijo, Dnevnik, 28. 11. 2020, https://www.dnevnik.si/1042944274/lokalno/ljubljana/prenova-ceste-bo-pocakala-na-kanalizacijo (junij 2021)
- Kohezijski sklad, ac.europa.eu, https://ec.europa.eu/regional_policy/sl/funding/cohesion-fund/, (junij 2021)