Za dodatne informacije se obrnite na vodjo PUD-a.
Obrazci za poročila
SPI in NPI
3-letni in 2-letni programi
PTI
3+2-letni programi
Informacije
MARKO GALE, vodja praktičnega izobraževanja
031 786 29301 280 53 29
Delavnice (soba D 06)
marko.gale@siclj.si
Praktično usposabljanje z delom (v nadaljevanju: PUD) je ključni del izobraževalnega procesa, zlasti v poklicnih in strokovnih programih. Izvaja se v obliki praktičnega dela, kjer se dijaki usposabljajo neposredno na delovnem mestu pri delodajalcu in s tem pridobivajo praktične veščine, znanja in izkušnje, ki jih potrebujejo za svoj poklic.
Namen PUD-a je, da se dijaki naučijo uporabljati teoretično znanje v resničnih delovnih okoljih, da izboljšajo svoje praktične spretnosti, da podrobno spoznajo svoj bodoči poklic in da se pripravijo na vstop na trg dela.
Obveznosti dijaka:
Dijak mora striktno upoštevati vsa delovna pravila podjetja in Navodila ter pravila o varnem delu in varovanju zdravja. Biti mora odgovoren in sodelovati z mentorjem v usposabljanju. Prav tako je njegova obveznost, da zapisuje opravljanje nalog in pridobljena znanja v obliki Delovnih poročil.
PUD je izjemno pomemben del poklicnega in strokovnega izobraževanja, saj dijakom omogoča pridobivanje neprecenljivih izkušenj in pripravo na delo v svojem poklicu.
Obveznosti delodajalca:
Delodajalec dijaku omogoči varno in ustrezno delovno okolje ter mu zagotovi opravljanje nalog, ki so v skladu z izobraževalnim načrtom. Poleg tega mora mentor zagotoviti ustrezno strokovno podporo in nadzor pri izvajanju nalog ter skrbeti za varnost in zdravje dijaka na delovnem mestu.
Poglavitne značilnosti PUD:
- Povezava s teorijo: PUD omogoča dijakom, da svoje teoretično znanje, pridobljeno v šoli, uporabijo v praksi. To je pomemben korak pri oblikovanju celovite strokovne kompetence.
- Usposabljanje pri delodajalcu: Dijaki izvajajo PUD v podjetju ali pri samostojnem podjetniku, ki se ukvarja z dejavnostjo, povezano z njihovim poklicnim izobraževanjem (npr. avtoservisna delavnica, kleparstvo in krovstvo, proizvodno podjetje, …). Delodajalec je odgovoren za nadzor in mentorstvo nad dijaki.
- Mentorstvo: Dijake med PUD-om usmerja mentor, ki je izkušen delavec ali mojster. Mentor skrbi, da dijak opravi naloge skladno z učnim načrtom in da pridobi ustrezne praktične izkušnje.
- Trajanje in obseg: PUD je obvezni del izobraževalnega programa in je časovno opredeljen v učnih načrtih, obseg je odvisen od programa in letnika izobraževanja (od 2 do 18 tednov na šolsko leto).
- Vrednotenje: Po končanem PUD-u dijaki poročajo o obsegu, vsebinah njihovega dela in napredku pri opravljanju PUD-a svojemu Organizatorju PUD tako, da mu predložijo dokumentacijo PUD, ki vsebuje od delodajalca potrjeno Potrdilo o opravljenem PUD in Delovna poročila PUD (delavniške dnevnike).
Prednosti PUD:
- Pridobivanje izkušenj: Dijaki se neposredno spoznajo z resničnimi delovnimi procesi, delovnimi pogoji in delovno kulturo v svoji stroki.
- Povezava z delodajalci: PUD omogoča dijakom, da vzpostavijo stik z delodajalci, kar lahko vodi tudi do zaposlitvenih možnosti po končanem izobraževanju.
- Razvoj kompetenc: Dijaki razvijajo tehnične, komunikacijske in timske spretnosti, ki so ključne za uspešno delo v poklicnem okolju.
- Prilagoditev delovnim razmeram: Dijaki se prilagodijo različnim razmeram na delovnem mestu in se naučijo, kako se spoprijemati z izzivi v dejanskih delovnih situacijah.